Metódy liečby - hojenie jaziev

89373101

Silikónové produkty – plátky, gély, tyčinky. Silikónové plátky majú rôzne veľkosti, strihaním ich možno prispôsobiť. Prikladajú sa priamo na jazvu, sú umývateľné a vhodné na viacnásobné použitie.

Silikónové gély  sa používajú najmä v oblasti tváre, po akné, vyberaní znamienok, na pohybom namáhaných miestach. Možno na ne nanášať mejkap. Jazvy zmäknú, vyblednú, vyhladia sa. Silikónová tyčinka  má zas výhodu v jednoduchom a praktickom nanášaní. Na liečbu jaziev je známy aj gél Contractubex, ktorý má zas výhodu v tom, že je voľnopredajným liečivom s klinickými štúdiami dokázanými účinkami. Obsahuje výťažok cibule, alantoín a heparín. Podmienkou všetkých týchto prostriedkov je však dostatočne dlhé používanie, najmenej počas 3 mesiacov a podľa návodu. Efekt liečby zvyšujú aj tlakové bandáže alebo bodové masáže.

Medzi ďalšie, už agresívnejšie možnosti riešenia jaziev patrí aplikácia kortikoidov. Pri preliačených jazvách, ktoré tvoria v koži priehlbinky, niekedy nie je iná možnosť, ako jazvu opäť rozrezať a opätovne prešiť, prípadne do nej napichať vstrebateľné či nevstrebateľné kolagénové implantáty. Vystupujúce jazvy sa dajú zbrúsiť (mikrodermabrázia), niekedy pomôže už chemický píling. V niektorých centrách kozmetickej chirurgie sa robí tzv. laserový frakčný resurfacing, s pomocou ktorého možno vyhladiť jazvičky (najmä po kiahňach, akné), dokonca vrásky. Princípom je šetrné odparenie vrchnej vrstvy pokožky a tým obnovenie povrchu kože.

Pôsobením laserového lúča dochádza tiež k podpore tvorby kolagénu. Jedným z najmodernejších spôsobov je aj technika re-cell. „Ide o vyhladenie jazvy zbrúsením a následné prekrytie jazvy extraktom buniek odobratých z vlastnej zdravej kože. Oprava jazvy je sezónnou operáciou a robí sa v zimných mesiacoch, keď je znížená úroveň UV-žiarenia. Dôležité je uvedomiť si, že každá jazva sa dá liečiť, hoci ide o dlhodobý proces. Nijaká však nezmizne úplne. Môže sa však stať prakticky neviditeľnou.